Jaki wózek wybrać – podstawowe informacje.

W tekście postaram się przedstawić w skrócie poszczególne typy wózków, głównie noworodkowych, oraz niektóre uwagi co do ich użytkowania.To wynik rozmów z tysiącami moich klientek, które dzielą się swoim doświadczeniem używania danego wózka przy okazji wstawiania go do komisu lub gdy precyzują swoje oczekiwania jak kupują w moim sklepie wózek nowy.

Każdy sklep z wózkami ma w swojej ofercie różne modele różniące się zarówno ceną jak i “bajerami”, czy jakością wykonania. Łatwo się pogubić. Szczególnie jeśli jedynymi informacjami do których mamy dostęp są te reklamowe –  podane przez internetowy sklep dla niemowląt lub przypadkowe informacje znalezione w Google. Co gorsza, wiele mam kieruje się przy zakupie informacjami od koleżanek, które mają już chodzące dzieci, a pierwsze dni z noworodkiem w domu są dla nich mglistą przeszłością.

Często doświadczone mamy – podpowiadają to i owo. Warto posłuchać, ale zawsze mając w pamięci fakt – że każda z nas jest inna i czego innego oczekuje od wózka. Dla jednej kluczowa będzie waga, wygoda, funkcjonalność,  a dla innej logo marki takie jakie akurat promuje za grube pieniądze jakaś znana aktorka w telenoweli.Zwykle mamy zachwalają swoje wózki, nie znając innych – lepszych.

Można szukać informacji na forum. Pełno tam opinii – warto jednak pamiętać, że autorami wielu postów są sami producenci, podszywający się pod zadowolone  lub niezadowolone mamy. Część opinii na forach jest wyssana z palca – pisane przez grafomanki co nawet dziecka nie mają. Z kolei ranking i rekomendacje “ekspertów” są często rządzone pieniędzmi  producentów na taką formę reklamy. Wielu wspaniałych – tańszych wózków czy fotelików  nie znajdziesz w rankingach, porównywarkach czy katalogach. jaki wózek kupić?

Spis treści:

Wózki 3w1 gondola + spacerówka + fotelik

Wózek 2w1 – gondola + spacerówka

WÓZEK 2w1  – spacerówka + fotelik

WÓZEK 4w1

Lekki wózek

Wózek trójkołowy

Wózek parasolka.

Wózek spacerowy składany w pół.

Pierwszą kwestią jest przeznaczenie wózka. Jak, gdzie i kto będzie z wózka korzystał. Na pierwszym planie  jest dobór wózka do wieku dziecka. Niby oczywiste, ale wiele mam w pierwszej ciąży pyta mnie w sklepie  o wózki ewidentnie przeznaczone dla starszych dzieci ! Można wchodzić na Kasprowy Wierch w klapkach, ale w takim miejscu lepiej wyglądałyby inne buciki. Nie, nie mam na myśli szpilek:-) Tak samo z wózkiem, musi być dobrze dobrany do wieku dziecka i potrzeb konkretnych rodziców.

Wózki dla noworodków:

 1. WÓZEK 3w1 (trzy w jednym): głęboki, spacerowy, fotelik-nosidełko. Wózek wielofunkcyjny.W zasadzie najczęściej wybierane rozwiązanie jeśli chodzi o zakup wózka dla noworodka na wyjście ze szpitala. Spacerówki w wózkach 3w1 to zwykle specjalne nakładki na stelaż wózka, ich brak nie zmniejsza istotnie ceny zestawu. Stąd to najpopularniejsze i najczęściej polecane przeze mnie rozwiązanie. Wózki 3w1 składają się z następujących elementów:
  • Stelaż: czyli ramy z kółkami do której mocuje się poszczególne elementy. Stelaże są aluminiowe i stalowe. Stalowy uchodzi za trochę lepszy na trudny teren: kocie łby, wertepy, mocno nierówne chodniki. Z kolei stelaż aluminiowy jest  trochę lżejszy. Obecnie większość wózków 3w1 ma stelaż aluminiowy.
  • Gondola: Ma często z pałąk do przenoszenia. Gondola zapewnia komfortowe warunki do dłuższych spacerów z małym dzieckiem. Łatwo w niej zasypia, można je nawet przewinąć. Niektóre gondolki mają np. podnoszone plecki, co przydaje się gdy dziecko zaczyna być ciekawe świata. Gondole są wykonane z tworzywa lub materiału na wewnętrznym stelażu. Materiałowe uchodzą za bardziej odpowiednie na lato, i minimalnie lżejsze. Nie zawsze to prawda – to zależy od modelu wózka i jego gondoli. W faktycznej eksploatacji rodzaj, czy waga gondoli nie mają większego znaczenia. Dobrą gondolę docenisz gdy idziesz w gości. Dziecko będzie w niej bezpiecznie i wygodnie spało, gdy Ty będziesz udzielać się towarzysko. Gondola z tworzywa jest  trochę łatwiejsza do utrzymania w czystości, stąd właśnie taką najczęściej polecam mamom u mnie w sklepie.
  • Fotelik samochodowy  – nosidełko: wyposażony w pałąk do przenoszenia, najczęściej ma profile do bujania i możliwość mocowania na stelażu wózka.Poza oczywistą funkcją przewożenia dziecka samochodem należy zwrócić uwagę na łatwe mocowanie fotelika na stelażu wózka oraz wygodny pałąk do przenoszenia. Większość modeli ma do specjalne adaptery do mocowania na stalażu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna gdy po podróży samochodem dziecko trzeba przewieźć na krótkim dystansie, np z samochodu do lekarza, czy aby pojeździć po markecie. Byle nie za długo – bo w foteliku raczej dziecka nie przewiniesz, do spania nadaje się średnio lub wcale.  Wpinając fotelik na stelaż unika się tym samym ładowania do samochodu relatywnie dużej gondoli. Sam sposób mocowania, czy możliwość ustawiania w różną stronę itp. – nie mają większego znaczenia – fajnie mieć różne bajery, ale większość mam rzadko je wykorzystuje.
  • Spacerówka: – siedzisko spacerowe  w formie nakładki na stelaż. Gdy dziecko zaczyna siadać bardzo szybko nudzi się leżąc w gondoli. Przydaje się wówczas nakładka spacerowa na stelaż. Zwykle ma rozkładane oparcie, więc dziecko może w nim nawet zasnąć. Funkcja wózka spacerowego wózków 3w1 gwarantuje bardziej stabilną i wygodną jazdę niż typowej spacerówki dla starszego dziecka – typu parasolka. Po prostu stelaż  wózka wielofunkcyjnego – na którym mocowana jest nakładka spacerowa – ma lepsze koła i lepszą amortyzację niż typowy wózek spacerowy dla starszego dziecka. Dopóki bobas nie chodzi samodzielnie, to na pewno korzystanie z tej funkcji wózka 3w1 okaże się wygodne zarówno dla mamy jak i samego malucha.
  • Zalety wózka 3w1: uniwersalność, stabilność i dobra amortyzacja, łatwo jeździć nawet po trudniejszym terenie (jeśli ma grube koła) nie wymaga dokupywania osobno żadnych dodatkowych rzeczy dopóki dziecko nie nauczy się chodzić. Na spacerach łatwo jest pchać wózek. Dziecku wygodnie i mama się nie męczy. Ponadto relatywnie niższa cena zestawu niż kupowanie wszystkich elementów osobno (wózka z godolą dla noworodka, fotelika i spacerówki osobno).
 2. WÓZEK 2w1  – gondola + spacerówka. Opcja zazwyczaj wybierana przez rodziców, którym zależy na markowym foteliku samochodowym, który chcą dokupić osobno. W zasadzie to rozwiązanie ma wszystkie dodatnie cechy wózka 3w1, poza ceną. Zwykle łączna cena za zestaw 2w1 + fotelik renomowanej firmy jest znacząco wyższa niż popularnych i wysokiej jakości wózków 3w1 polskich producentów. Przy decydowaniu się na tego typu rozwiązanie należy zwrócić szczególną uwagę na łatwość mocowania fotelika na stelażu. Bywa, że adaptery do mocowania, czy zaczepy w wózku  nie są idealnie dopasowane pomiędzy różnymi markami. Takie rozwiązanie polecam rodzicom, którym zależy na firmowym (czytaj droższym) foteliku samochodowym.
 3. WÓZEK 2w1  – spacerówka + fotelik. Niektórzy, szczególnie zagraniczni producenci, proponują,  specyficzne rozwiązania łączące funkcje wózka spacerowego z możliwością przewożenia noworodka. Na przykład rezygnując całkowicie z gondoli na rzecz używania fotelika samochodowego w funkcji do przewożenia i spacerów nawet z bardzo małym dzieckiem.  Niektórzy rodzice mogą sobie nawet chwalić takie pomysły. Zajmują mniej miejsca i są prostsze w obsłudze. Jeśli jednak planujesz dłuższe spacery z małym dzieckiem (noworodkiem) – to fotelik na pewno nie zastąpi solidnej i obszernej gondoli. To rozwiązanie dla osób, które w zasadzie będą głównie przewozić dziecko samochodem, rzadziej korzystając z typowych długich spacerów z dzieckiem.
 4. WÓZEK 4w1 – tak określają niektórzy producenci wózki typu 3w1 z dodatkową bazą samochodową dla fotelika. Baza ułatwia szybkie wpinanie fotelika w samochodzie. Jest to rozwiązanie wygodne, szczególnie jeśli codziennie jeździsz z dzieckiem samochodem. Przydaje się na pierwsze miesiące życia dziecka -najbardziej jeśli  je wozisz codziennie do babci czy opiekunki. Oczywiście należy się liczyć z większymi kosztami takiego zestawu, tym bardziej, że oferują je głównie droźsze marki.

Lekki wózek: (waga wózków dla noworodka: istotna będzie przede wszystkim  jeśli przewidujesz częste dźwiganie po schodach na wysokie piętra. Pamiętaj, że mamy od dziesięcioleci radziły sobie bez problemu z tym dźwiganiem – nie przesadzaj z obawami o wagę. Kiedyś wózki były dwa razy cięższe.  Jeśli masz windę lub mieszkasz na parterze ciężar wózka nie jest aż tak ważny, No chyba, że mamą jest filigranowa kobieta z zaawansowaną anemią, a chłop jeszcze cieńszy. Znacznie istotniejsze jest bowiem, aby wózek dobrze się prowadził. Krawężniki, trawniki, wertepy, piach. Większość ultralekkich wózków tego nie zapewnia. Bardziej się umęczysz pchając lekki wózek przez godzinę w trudnym terenie niż dźwigając troszkę cięższy przez pięć minut dziennie. Typowe czołgi na Ukraińskie wiejskie  drogi pomijam w swojej relacji.

Kółka pompowane czy piankowe czy żelowe. W przypadku wózków dla noworodków sprawdzają się przede wszystkim dwa rozwiązania: pompowane i żelowe. Kółka piankowe są mało trwałe, stosowane zwykle w starszych modelach najtańszych wózków. Popularne są  zarówno pompowane(mają dętki) jak i bezdętkowe kółka żelowe. Te ostatnie są trochę cięższe niż te pompowane. W zasadzie w typowych warunkach oba rozwiązania się sprawdzą. Niektóre modele wózków mają mniejsze przednie kółka. Rozwiązanie jest chwalone przede wszystkim przez te mamy, które spacerują po mieście i równiutkich chodnikach i po marketach. Ten trend przyszedł do nas z Europy zachodniej.

Kończąc prezentację wózków dla noworodków muszę wspomnieć o ważnej kwestii. Dobierajcie wózek do rodziców i planowanego użytkowania. Niewielkich rozmiarów wózek lepiej się sprawdzi w przypadku niewysokich rodziców – głównie chodzi o wzrost  mam. Duży wózek dla dziecka – tam gdzie natura nie poskąpiła rodzicom wysokości. Pondato przed zakupem warto się zastanowić nad odpowiedziami na pytania:

 • jak często będzie dziecko wychodzić na spacer w pierwszych miesiącach? Gdzie mieszkasz: spokojna okolica blisko parku czy śródmieście?
 • jak często trzeba będzie przewozić wózek samochodem? Jak duży to samochód?
 • na którym piętrze mieszkasz i czy jest winda?
 • w jakich sytuacjach będziesz wykorzystywać gondolę i fotelik nosidełko.
 • czy często będziesz jeździć po trudnym terenie, czy jeździsz na działkę
 • kto oprócz Ciebie będzie używał wózka (babcia czy opiekunka?).

U mnie w sklepie dziecięcym BuBu staram się mieć takie wózki, aby każdy rodzic znalazł idealny wózek  dla siebie. Jak rodzice chcą słuchać – to poradzę. Proszę o cierpliwość, często jest kolejka.

Wózek trójkołowy vs. czterokołowiec – jego głównym  plusem jest zwrotność. To równorzędna alternatywa dla czterokołowców. Prowadzi się lżej niż tradycyjny. Polecany dynamicznym i wysportowanym mamom. Wymaga przyzwyczajenia się do specyficznego prowadzenia, ale prawa jazdy robić nie trzeba, poradzi sobie każda mama. Wiele rodziców nie decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ wydaje się mniej stabilny. Pozornie.  Ja w sklepie odradzam trójkołowce tylko gdy mają mniejsze przednie kółka, bo to już hardcore, choć zwykle są lżejsze. Do szybkiego chodzenia, biegania, dla rodziców aktywnych – będzie będzie dobry. Mniej dynamicznym parom sugeruję raczej czterokołowce. Decyzja jest indywidualna.

Wózki spacerowe (dla starszych dzieci):

Im więcej dziecko zaczyna chodzić, tym bardziej trzeba pomyśleć o przesadzeniu go ze spacerówki wózka 3w1 do bardziej poręcznego wehikułu. Warto pamiętać, że w opinii lekarzy spacerówki mają wspomagać dziecko w chodzeniu (aby odpoczęło), a nie służyć do wożenia bobasa w nieskończoność. Zdrowiej jest kupić dziecku dobre i wygodne buty i przyzwyczajać do chodzenia – mając spacerówkę pod ręką, jak się zmęczy, lub zrobi senne. Rynek w Polsce zdominowany jest przez wózki spacerowe typu parasolka. Głównie ze względu na cenę. To nie jedyna opcja, na pewno nie dla wszystkich, ale dla wielu rodziców sprawdzi się doskonale.

 1. Wózek parasolka. Nazywany tak ze względu na formę składania. Złożenie wózka odbywa się w płaszczyźnie poziomej i pionowej, co w połączeniu z cienkim stelażem i zazwyczaj małymi kółkami pozwala na spakowanie do bardzo poręcznego gabarytu. Większość wózków tego typu ma regulowany kąt oparcia – nawet do spania (inne odradzam). Zwykle wyposażone są  w barierkę przednią i podnóżek. Obowiązkowo  należy wybrać te  z pięciopunktowymi szelkami. W popularnych modelach parasolek jest niewiele różnic które można uznać za tak samo ważne dla wszystkich. Główne parametry użytkowe są w zasadzie bardzo podobne. Różni producenci i poszczególne modele oferują dodatkowe funkcjonalności. Warto pamiętać, że wiele funkcji czy użyteczności jest tylko pozorna, w praktyce rzadko się przydają, poza specyficznymi sytuacjami konkretnych rodziców.   Przy zakupie wózka tego typu warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania. Tanie chińskie wózki no name, lub sprzedawane czasem w promocjach w sieciówkach warte są tyle ile kosztują – bardzo niewiele. Jest istotne by wózek kupować osobiście i to wręcz ten egzemplarz, który się dotykało, sprawdzało i oglądało. Zdarzają się różnice w jakości wykonania, spasowania elementów, obszycia tapicerki czy łatwości odpinania pasów nawet w identycznych modelach, i to nawet renomowanych firm. Nie ukrywajmy: większość tych wózków lub ich elementów  jest produkowana w Azji, choćby miały brytyjską, szwedzką czy niemiecką metkę. Warto dotknąć, sprawdzić dany egzemplarz i kupić ten co się fizycznie sprawdziło.
 2. Wózek spacerowy składany w pół. To alternatywa dla parasolek. Składają się prawie równie dobrze jak parasolki, ale dzięki swojej konstrukcji zazwyczaj nadają się lepiej na trudniejszy teren. Zwykle mają lepszą amortyzację niż parasolki.   Z reguły mają trochę większe kółka, przez co krawężniki, wyboje czy nawet piach nie ograniczają swobody spacerowania z dzieckiem. Mają również tą zaletę, że łatwiej je prowadzić jedną ręką i z reguły mają większy kosz na zakupy. Często są bardziej obszerne niż parasolki więc większym dzieciom bywa w nich wygodniej. Są trochę droższe niż parasolki, często też trochę cięższe. Ja polecam to rozwiązanie szczególnie dla mam, co dużo jeżdżą z dzieckiem w trudniejszym terenie.
 3. Wózki spacerowe kubełkowe (z siedziskiem kubełkowym) – rozwiązanie mało popularne w Polsce, choć chwalone przez niektórych rodziców. Zwykle tych z zasobniejszym portflelem i posiadającym kilka wózków w “stajni” na różne okoliczności. Różni producenci  stosują różne rozwiązania nazywając je kubełkowymi.. U mnie w komisie “kubełki” kupują mamy już zdecydowane na ten rodzaj wózka.

O zaletach i wadach poszczególnych rodzajów można pisać i czytać godzinami. Mamy często zwracają uwagę na detale, które w praktycznym użytkowaniu nie mają większego znaczenia. Z moich rozmów z tysiącami klientek wynika, że po roku czy dwóch są najbardziej zadowolone gdy:

 1. Dobrały wózek do siebie i warunków za radą doświadczonego sprzedawcy
 2. Kupiły dokładnie ten egzemplarz wózka który osobiście oglądały i sprawdzały.
 3. Wybrały w sklepie, który ma ofertę ograniczoną tylko do sprawdzonych modeli
 4. Kupiły w sklepie, który długo działa na rynku i ma ugruntowaną renomę.